Gazy rozpuszczone i właściwości wody

Wersja do druku Poleć znajomemu

Gazy rozpuszczone w wodzie i jak one mogą wpływać na właściwości wody wykorzystywanej w przemyśle. Wody występujące na Ziemi dzielimy na powierzchniowe i podziemne.

Wody powierzchniowe w swoim składzie chemicznym zawierają pewne ilości gazów rozpuszczonych, które pochodzą z pewnych źródeł, między innymi z powietrza atmosferycznego, jak również gazy mogą pochodzić z rozkładu zanieczyszczeń obecnych w wodzie, szczególnie znajdujących się w osadach dennych. Najczęściej występujące gazy to są azot, tlen, siarko wodór, metan, ditlenek węgla.

Drugim rodzajem, są wody podziemne, w których to wodach dochodzi do dużej liczby reakcji chemicznych pomiędzy minerałami, skałami a substancjami znajdującymi się w wodzie. Na przykład ditelenek węgla powstaje na skutek reakcji rozkładu wodorowęglanu. Stężenie gazów w wodach podziemnych jest wielokrotnie wyższe niż w wodach podziemnych.
Na efektywność rozpuszczania gazów wodzie ma wpływ w dużym stopniu temperatura wody, charakter gazów, ciśnienie cząstkowe, a wodzie powierzchniowej na rozpuszczalność dodatkowo wpływa skałą fizykochemiczny i biologiczny wody. Wraz ze wzrostem temperatury rozpuszczalność gazów maleje. Największa rozpuszczalność jest w temperaturze 0 0 C.

Znaczenie gazów w wodzie przeznaczonej do celów technicznych, jest uzależnione w głównej mierze od dwóch gazów tlenu i ditlenku węgla (CO2). Obecność w wodzie agresywnego ditlenku węgla i tlenu sprzyja powstawaniu korozji, a nawet ją uwarunkowuje. Brak ditlenku węgla w wodzie, powoduje to że tlen przestaje mieć właściwości korodujące.  Właściwości korodujące wody, zawierająca agresywny ditlenek węgla i tlen rozpuszczony można [przedstawić za pomocą równań :


gazy rozpuszczone w wodzie

Na podstawie tych dwóch rekcji zauważyć możemy, ze jony wodorowe pochodzące z dysocjacji kwasu węglowego :

gazy rozpuszczone w wodzie i kondycjnowanie wody

Wobec czego, uwolniony jon wodorowy atakuje powierzchnię metalu. Na skutek czego do roztworu przechodzą jony żelaza Fe2+, a wydzielający się wodór na powierzchni metalu tworzy warstewkę pęcherzyków chroniącą przed dalszą korozją. Zawarty tlen w wodzie utlenia wydzielający się wodór do wody(depolaryzacja), co skutkuje tym że powierzchnia metalu zostaje obnażona i korozja zostaje przyspieszona. Wody zasilające kotły parowe są odgazowywane metodami fizycznymi bądź chemicznymi.

Dlatego też w zakładach przemysłowych wykorzystujących wodę do celów technicznych powinno się przeprowadzać odpowiednie procesy chemiczne, służące do poprawy jakości wody. Na przykład produkty z serii AquaCode. Do wiązania ditlenku węgla w wodzie może posłużyć produkt AquaCode KCK 20, a tlenu AquaCode KCK 02.

Poniżej - korozja zbiorników przemysłowych - głównym powodem mogło być brak zabeczenia antykorozyjnego.

korozja w zakładach przemysłowych

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter