Uzdatnianie wody w basenie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Chcąc aby nasz basen sprawiał miłe wrażenie swoim wyglądem jak również był miejscem, w którym możemy się zrelaksować to należy w głównej mierze zadbać o zachowanie należytej czystości wody. Musimy pamiętać o tym, że woda w basenach powinna być poddawana stałej filtracji zarówno mechanicznej jaki i chemicznej.

Uzdatnianie mechaniczne stosujemy po to aby zatrzymać osad i zanieczyszczenia, które na skutek  użytkowania dostały się do wody. W tym celu wykorzystuje się filtry  zawierające wskaźnik, mówiący nam o stopniu zanieczyszczenia wkładu filtrującego. Po osiągnięciu swojego maksimum, wkład w filtrze należy przepłukać. W przydomowych basenach jako wkłady filtracyjne stosować można również siatki stalowe, poliestrowe i  polietylenowe.

Używane  urządzenia często pozwalają na cztero - do sześciokrotną wymianę wody w ciągu doby.

Filtry mechaniczne dzielą się na:

  • Filtry piaskowe
  • Filtry żwirowe
  • Filtry żwirowo-antracytowe.

Uzdatnianie chemiczne przeprowadza się przy pomocy preparatów  dezynfekujących. Ich głównym zadaniem jest poprawa odczynu pH i zatrzymanie masowego rozwoju glonów w basenie przydomowym. Do najczęściej wykorzystywanych preparatów stosowanych do dezynfekcji basenów jest chlor łączony z innym czynnikami dezynfekującym (chlor i ozon; chlor i promienie UV).

Obecnie powstają nowe produkty do chemicznego uzdatniania wody, które poprawiają komfort użytkowników. Do nowej generacji produktów zapewniających lepsze warunki stosowania należy między innymi Bioxid KCMB-S.

Prawidłowe dozowanie preparatów dezynfekujących odbywać się może ręcznie lub w cyklu automatycznym. Ale to nie ma żadnego wpływu na działnie preparatów dezynfekujących należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu w ściśle określonych terminach stosowania. Co przyczyni się do tego, że stężenie preparatów w wodzie będzie zawsze na podobnym poziomie.

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter