czyszczenie zaolejonych narzędzi

Wersja do druku Poleć znajomemu

Eksploatacja urządzeń i narzędzi bardzo często wiąże się z zabrudzeniem spowodowanym olejami, smarami. O ile sporadyczne zabrudzenia można rozwiązać powszechnymi materiałami jak ręczniki papierowe to przy częstych i silnych zabrudzeniach zdecydowanie lepszym pod względem wygody i skuteczności a co za tym idzie oszczędności czasu i pieniędzy są sorbenty.

Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, z którymi można spotkać się w warsztacie samochodowym, ślusarskim, na halach produkcyjnych czy przy domowym majsterkowaniu. Sorbenty_czyszczenie_maszyn_wycieki.JPG

  • czyszczenie narzędzi ręcznych

praca czystymi narzędziami jest kluczowa dla efektywnej pracy a także dla bezpieczeństwa ludzi, którzy się nimi posługują. Wysmarowane i tłuste klucze nikomu nie ułatwiają naprawy, stają się raczej częstą przyczyną zranień czy uszkodzenia naprawianego sprzętu. skutecznym materiałem do czyszczenia narzędzi są sorbenty polipropylenowe. Najlepsze będą do tego produkty w postaci listków (maty) i rozwijane z rolek. Produkty powinny być przystosowane do wchłanianich cieczy ropopochodnych z gładkich, śliskich powierzchni. Najepsze będą tutaj sorbenty drobrnowłókniste z perforacją. Drobne mikrowłókna znakomicie ściągają oleje i smary z gładkich powierzchni. Perforacja ułatwia natomiast posługiawanie się sorbentem - jest on wygodniejszy w użyciu. Przykłami takich sorbentów mogą być: mata olejowa drobnowłóknista lub mata chemiczna drobnowłóknista do innych niż oleje i smary substancji.sorbenty_czyszczenie_narz__dzi.jpg

  • czyszczenie dużych maszyn i urządzeń

w przypadku większych powierzchni z jakimi mamy do czynienia przy dużym sprzęcie lepiej będą się we wstępnej fazie czyszczenia sprawdzać sorbenty w rolach, których ilość (długość taśmy) można dostosować do potrzeb. Dobrze na wstępne czyszczenie sprawdzą się materiały takie jak rolka olejowa czy rolka chemiczna . Oba materiały są perforowane przez co ich użytkowanie jest proste nawet przy nietypowym kształcie urządzenia czy skomplikowanych zakamarkach.

  • czyszczenie przedmiotów o nietypowym lub nieregularnym kształcie

do czyszczenia takich przedmiotów, wśród których znajdziemy np cześci silników, przekładnie, skomplikowane elementy o dużych gabarytach warto rozważyć zastosowanie odmiennego sorbentu - sorbentu granulowanego, olej_na_posadzce_usuwanie_plam.JPGktórym możemy wypełnić jakąś przestrzeń, wnętrze jakiegoś elemntu czy wreszcie możemy "obtoczyć", zasypać przedmiot takim rodzajem sorbentu. Granulki materiału wnikają w najmniejsze przestrzenie pochłaniając wszelkie substancje ropopochodne. Pozwala to uniknąć niekiedy karkołomnych prób dostania się w małe, niedostępne zakamarki. Skutecznym sorbentem w postaci granulatu jest Absonet Superior Special. Produkt ten jest dopuszczony do stosowania przez różne służby ratownicze w sytuacjach skażenia. Może używać go m. in. Straż Pożarna.

W każdej z opisanych sytuacji może zachodzić dodatkowa potrzeba oczyszczenia powierzchni w sposób chemiczny pod np. powłoki malarskie, ochronne czy inne. W takich sytuacjach nie wystarczy posłużyć się wymienionymi powyżej materiałami. NIezbędne staje się wtedy zastosowanie dodatkowych substancji w płynie jak np. Dyspergent AN. Środek ten oczyszcza powierzchnie metalowe, mineralne i in. z wszelkich ropopochodnych cieczy. Takie oczyszczenie pozwoli właściwie przygotować podłoże pod malowanie czy konserwację. 

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter