Środki AGS do usuwania grafiti z powierzchni NIEzabezpieczonych

Wersja do druku Poleć znajomemu

 W skład tej grupy środków wchodzą preparaty o wodnej i żelowej konsystencji, do usuwania grafiti z powierzchni gładkich oraz porowatych, do stosowania na zewnątrz i wewnątrz, w dodatnich temperaturach.

Każdy z nich przeznaczony jest do usuwania grafiti z innego typu materiału. Wśród nich są też takie, których zadaniem jest usuwanie określonego typu farby, którą wykonano grafiti. Niektóre z nich mają właściwości bardziej aktywne, do stosowania na materiałach odpornych na chemikalia jak np. beton, granit, itp. Inne przeznaczone są do wrażliwych, delikatnych powierzchni np. pleksi, poliwęglanu, nie powodując ich "spalenia-zmatowienia".

Umożliwiają usunięcie każdego rodzaju farby z aerozoli oraz wodoodpornych markerów, bez uszczerbku dla czyszczonego materiału. Efekt tej operacji uzależniony jest zasadniczo od trwałości podłoża, na którym wykonano grafiti, tzn. jego odporności
na działanie związków chemicznych zawartych w farbach z aerozoli i markerów oraz reakcji z środkami AGS®.

Pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów na materiałach "zwartych", jak np. beton, kamienie naturalne (granit, marmur, piaskowiec, wapień), z powierzchni ceramicznych (cegła, klinkier, glazura), powierzchni metalowych - malowanych przemysłowo
(wagony kolejowe, ekrany dźwiękochłonne), itp. Nieco gorzej sprawa ma się na powierzchniach tynkowych, gdzie w większości przypadków, w miejscu usuniętego graffiti dochodzi do odbarwienia, rozjaśnienia farby lub masy elewacyjnej, przy czym efekt ten jest i tak dużo lepszy od pozostawionego, nie usuniętego graffiti.

Szczególnym walorem tej grupy środków są wyjątkowe właściwości ekologiczne.

Wszystkie ścieki powstające w procesie usuwania graffiti, (a są to nieraz tysiące litrów) nie wymagają procesu utylizacji i mogą być odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji, ponieważ ulegają biodegradacji szybciej niż jogurt. Potwierdzają to badania metodą
OECD 302B, w teście HEDESELLSKAPET, która stanowi najbardziej rygorystyczne wymagania w tym zakresie.
Są jednocześnie bardzo przyjazne dla użytkownika, zmniejszając do minimum ryzyko pracy z chemikaliami.


Na czym to polega i czym usunąć graffiti z różnych powierzchni?


Zabieg usuwania grafiti polega na nałożeniu na zabrudzenie odpowiedniego środka, lub kilku środków AGS®, a następnie, po rozmiękczeniu farby usuwa się ją za pomocą ściereczki (powierzchnie gładkie) lub gorącą wodą pod ciśnieniem (pow. porowate).

Na powierzchnie gładkie środki nanosi się za pomocą atomizera, bądź nasączonego ręcznika papierowego (preparaty o wodnej konsystencji), lub pędzlem (środki żelowe). Po rozpuszczeniu grafiti (co zajmuje od 5 do 30 minut) zmywa się je szmatką lub papierowym ręcznikiem, a jeżeli to możliwe gorącą wodą pod ciśnieniem (gorąco-wodna myjka), co przyspiesza czyszczenie.

Na materiały porowate jak piaskowiec, cegła, tynki itp. używa się w pierwszej kolejności środków o konsystencji żelowej, które rozpuszczając farbę "wiążą" ją na zewnątrz powierzchni, aby nie wniknęła w jej strukturę. Preparaty żelowe nanosi się pędzlem lub szczotką. Po około 5-40 minutach, kiedy grafiti ulegnie rozmiękczeniu - rozpuszczeniu, należy je zmyć gorącą wodą pod ciśnieniem. Użycie gorąco-wodnej myjki ciśnieniowej do spłukiwania rozmiękczonego grafiti jest nieodzownym elementem technologii, warunkującym uzyskanie właściwego efektu.Po zmyciu "grubych" nawarstwień farby, na powierzchni pozostają najczęściej resztki grafiti, głęboko "uwięzione" w podłożu. Do ich usunięcia służy specjalny preparat (AGS 60), w postaci półciekłej. który nanosi się pędzlem. Po kilku, kilkunastu minutach, rozpuszczone resztki grafiti wypłukuje się ponownie gorącą wodą pod ciśnieniem. Zabieg aplikacji AGS 60 i gorąco-wodnego zmywania powtarza się aż do skutku.

Zestawienie środków AGS (Antygrafiti System)
Rodzaj materiału Środek AGS Uwagi
piaskowiec, granit, gnejs, marmur, wapień, tynki, glazura, beton, amerblok, lastriko, cegła, klinkier itp

AGS 3+

AGS 60

do usuwania nawarstwień farby w aerozolu

do usuwania resztek farb po wcześniejszym uzyciu AGS3+

malowane przemysłowo powierzchnie metalowe, w tym np. wagony kolejowe, panele elewacyjne, itp.

AGS 221

AGS 5 SR

do usuwania farby w aerozolu i markerów

do usuwania farby w aerozolu i markerów

pleksi, poliwęglan, tworzywa z politurą, połyskiem AGS 560 do usuwania farby w aerozolu i markerów
laminaty, siding, inne tworzywa sztuczne AGS 5SR do usuwania farby w aerozolu i markerów
WSZYSTKIE AGS 27 wyłacznie do usuwania graffiti farbą bitumiczną

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter