Jak powstaje graffiti i jak je potem usunąć?

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wiele sposobów usuwania graffiti może powodować, że powierzchnia z której je usuwamy będzie wyglądała tak samo jak z graffiti lub jeszcze gorzej. Samo usuwanie może jednak być bardzo proste -  wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie powierzchni z której będziemy usuwać graffiti oraz substancji która została użyta do malowania.

Cegła, kamień, beton, siding aluminiowy i winylowy, plastik, znaki drogowe, wiaty przystankowe, chodniki, drewno i szkło, to tylko niektóre z materiałów, które mogą być zniszczone przez graffiti. Powierzchnie te mogą być gładkie lub fakturowane, pomalowane jak również niezabezpieczone żadną warstwą ochronną. Do każdej z tych powierzchni należy zastosować odpowiednią metodę usuwania z niej niechcianej farby.

usuwanie graffiti ze ściany i muru - system AGS


Podczas gdy w większości przypadków graffiti malowane są farbami w sprayu, wandale używają również innych substancji: kleje (naklejki), pasty do butów, szminki, markery, flamastry itp. Każda powierzchnia mniej lub bardziej reaguje z konkretną substancją, dlatego istotne jest je zidentyfikowanie w celu wybrania najlepszej metody jej usunięcia. Czas jaki upłynął od pomalowania graffiti  jest także istotny gdyż zazwyczaj wpływa na stopień trudności w usuwaniu niechcianych malowideł - im jest dłuższy, tym trudniej je usunąć.

Drugim, bardzo ważnym krokiem jest wybranie odpowiedniej metody. Wśród metod usuwania graffiti wyróżnia się najczęściej trzy – proste zamalowywanie farbą, użycie środków chemicznych oraz czyszczenie strumieniem wody lub ścierniwa pod ciśnieniem.

  1. Zamalowanie

    Zamalowanie jest najprostszą metodą i najbezpieczniejszą ze wszystkich trzech wymienionych. Ze względu na różne czynniki nie wszystkim może jednak odpowiadać. Kluczowy jest tutaj właściwy dobór farby. Musi mieć na tyle dużą siłę krycia, aby graffiti nie wyłaniało się spod jej warstwy w postaci tzw. krwawienia, co będzie wyglądało nieestetycznie. Procedura zamalowywania graffiti jest podobna jak w przypadku malowania od podstaw - trzeba zadbać o to by powierzchnia była sucha, czysta, i zmatowiona dla osiągnięcia dobrej przyczepności oraz niezniszczona (bez pęknięć, wgłębień czy ognisk korozyjnych).
     
  2. Użycie środków chemicznych do usuwania graffiti

    Na rynku można spotkać wiele różnych środków chemicznych do usuwania graffiti, ale zwykle im mocniejszy środek chemiczny/rozcieńczalnik, tym szybciej będzie rozpuszczać lub usuwać farby. Użycie chemikaliów należy jednak dobrze przemyśleć. W niektórych przypadkach, silniejsze rozpuszczalniki mogą wymagać szczególnej ostrożności ze względu na skutki jakie niosą ze sobą dla powierzchni z która będą miały kontakt, a także na bezpieczeństwo i ochronę osobistą.

    Rozcieńczalnik lub środek chemiczny, który jest niedostatecznie dopasowany do konkretnego materiału, może powodować niechciane przebarwienia i inne skutki uboczne. Dobry więc wybór produktu dopasowanego do odpowiedniej powierzchni jest więc niezwykle istotny. Sposób nanoszenia środka chemicznego również zależy od powierzchni. Mury ceglane czy kamienne należy szorować szczotką, metal – watą drucianą, szczotką drucianą lub papierem ściernym, natomiast na podłoża wrażliwe lub pokryte już wcześniej warstwą farby należy środki chemiczne delikatnie nanosić szmatką.
     
  3. Czyszczenie powierzchni z graffiti strumieniem wody lub ścierniwa pod ciśnieniem

    Czyszczenie strumieniem wody lub ścierniwa pod ciśnieniem jest najskuteczniejszą i najbardziej profesjonalną metodą usuwania graffiti. Wymaga jednak dużego doświadczenia w obsłudze i umiejętności ustawiania sprzętu czyszczącego. Skuteczność usuwania zależy tu od dostosowania parametrów całej operacji i sprawności operatora.

Najważniejszym jest ciśnienie strumienia. Musi być na tyle wysokie, żeby usuwało graffiti, ale jednocześnie na tyle niskie, żeby nie może uszkodzić podłoża. Dla powierzchni wrażliwych zalecane jest stosowanie ciśnienia poniżej 500 psi (ok. 3,5 MPa), dla innych natomiast – pomiędzy 500 a 1500 psi (3,5 – 10 MPa). Istotna jest również szybkość przepływu wody (optymalna między 14 a 18 litrów na minutę). W najprostszych systemach czyszczących używa się tylko wody zimnej. W tych bardziej skomplikowanych, można ją ogrzewać do temperatury od 90 do 140oC. Wadą usuwania graffiti wodą pod ciśnieniem jest  jej duże zużycie, od 500 do 800 l/h. Poza tym woda wnika w ścianę, co może opóźniać inne prace na elewacji, która powinna być sucha.

Do niedawna, do najczęściej stosowanych ścierniw używano jako standard drobny piasek. Ze względu jednak na skutek uboczny w postaci dużej ilości pyłu jaki powstaje przy jego użyciu, stosuje się coraz częściej inne alternatywy. Są to między innymi: piasek kwarcowy, mikrokulki gumowe, mikrokulki szklane, pył marmurowy, mikrokrystaliczne proszki węglanów sodu, suchy lód, a nawet zmielone skorupki orzechów.

  • Zmielone skorupki orzechów – nieco delikatniejsze niż piasek – nie uszkadzają tak powierzchni,
  • Proszki na bazie kryształów sody oczyszczonej – nie tak twarde jak piasek i skorupki orzechów - całkowicie bezpieczne dla czyszczonej powierzchni. Czyszczenie przy użyciu sody jest bardzo efektywne, choć sposób ten jest droższy niż czyszczenie piaskiem czy innym ścierniwem gdyż wagowo soda jest droższa.
  • Kryształki suchego lodu – Czyszczenie suchym lodem jest procesem z powodzeniem usuwającym niechcianą farbę wykonane na murach betonowych, wykonanych z cegły, na fasadach budynków, na szkle, plastiku, czy też metalu. Skutecznie rozdrabnia i usuwa graffiti. Jest to jednak opcja bardzo droga i stosuje się ją jedynie do czyszczenia obiektów zabytkowych lub na skalę przemysłową.

Poniżej różne sposoby usuwania graffiti w zależności od powierzchni jaka została pomalowana:

Typ powierzchni Sposób usuwania farby w spray`u lub innych podobnych substancji (markery, pasta do butów, szminki, itp.)
Siding aluminiowy Środki chemiczne (stosowane z umiarem); spłukać wodą
Siding winylowy Środki chemiczne (stosowane z umiarem gdyż mogą uszkodzić warstwę winylową); przed ewentualnym zamalowaniem należy zagruntować
Szkło Zdrapywanie za pomocą ostrza; można również użyć rozcieńczalnika do farb
Mury (w tym cegły, marmur, kamień, granit, beton, płytki ceramiczne) Środki chemiczne i szorowanie; czyszczenie pod niskim ciśnieniem (by nie uszkodzić materiału); rozcieńczalnik do farb lub środek chemiczny do usuwania graffiti nanoszony pędzlem i spłukany wodą; zamalowanie.
Zabytkowe mury i inne historyczne obiekty Najlepiej skonsultować ze specjalistą
Metal Rozcieńczalnik do farb lub środek chemiczny do usuwania graffiti i szorowanie drucianą szczotką, wełną drucianą lub papierem ściernym; czyszczenie pod ciśnieniem; zamalowanie
Chodnik Środek chemiczny do usuwania graffiti; czyszczenie strumieniem wody lub ścierniwa po ciśnieniem
Znaki drogowe Środek chemiczny do usuwania graffiti (istotne jest aby dobrać taki, który nie usunie również warstwy odblaskowej znaku)
Tynki (np.typu sctucco) Rozcieńczalnik do farb lub środek chemiczny do usuwania graffiti i czyszczenie wodą pod ciśnieniem; zamalowanie
Plastik Środek chemiczny do usuwania graffiti, nanoszony przy pomocy szmatki 
Drewno W przypadku drewna nie narażonego na czynniki atmosferyczne, czyszczenie spirytusem mineralnym; czyszczenie pod niskim ciśnieniem; zamalowanie
Kleje Należy usunąć ostrym narzędziem jak najwięcej kleju jak to możliwe; można użyć rozcieńczalnika na bazie acetonu lub środka chemicznego aby usunąć pozostałości. Należy pamiętać, że rozcieńczalniki na bazie acetonu mogą zniszczyć powierzchnie plastikowe.

 Polecamy pełny system produktów do usuwanie i ochrona przed graffiti.

Oceń

średnia ocena: 3.7

liczba ocen: 6

Preparat AGS 2+ to skuteczny środek do czyszczenia graffiti z różnych powierzchni porowatych. Podstawowe przeznaczenie środka AGS 2+ to czyszczenie elewacji z farb z graffiti.

więcej »

do góry

Certyfikaty, nagrody i wyróżnienia:

Newsletter